Sprzęt gaśniczy

Niemalże wszystkie duże pożary rozpoczynają się od małych ognisk, które za pomocą odpowiedniego sprzętu można łatwo i szybko ugasić, co pozwala na likwidację pożaru jeszcze w zarodku. Istnieją różne rodzaje podręcznego sprzętu gaśniczego.

Jest to sprzęt przenośny, który cechuje się prostą konstrukcją i łatwością obsługi, a przede wszystkim niezawodnym działaniem. Można go spotkać w bardzo wielu miejscach, takich jak budynki użyteczności publicznej , tj. szkoły, biurowce, obiekty handlowe i usługowe, restauracje, hotele oraz zakłady produkcji, magazynowe i wiele innych.

Podręczny sprzęt gaśniczy - co do niego zaliczamy?

Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażenia zakładu pracy we właściwy podręczny sprzęt gaśniczy. Sprawny i podręczny sprzęt jest w stanie skutecznie ugasić pożar w pierwszej fazie jego powstania. Wyróżnia go prostota obsługi, dzięki czemu może być obsługiwany przez osoby, które nie zostały specjalnie przeszkolone – wystarczy jedynie postępować według przedstawionej na etykiecie instrukcji. Rodzaj, ilość oraz wielkość  gaśnicy należy dobierać analizując jaki rodzaj materiału palnego występuje w obiekcie, a także jak duży jest budynek.

Gaśnice - jest to najpopularniejszy rodzaj podręcznego sprzętu gaśniczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny znajdować się w miejscu ogólnodostępnym .Najczęściej spotykanym rodzajem gaśnic są gaśnice proszkowe oraz gaśnice śniegowe, które wyróżnia bardzo szerokie zastosowanie. Mogą zostać wykorzystane zarówno do gaszenia ciał stałych,  cieczy , elektroniki .Na rynku dostępne są także m.in. gaśnice wodno-pianowe oraz mgłowe oraz wiele innych modeli gaśnic jak np. gaśnice do baterii Li-Ion stosowane w  pożarach baterii litowo -jonowych.

Koce gaśnicze - wykonane zazwyczaj z włókna szklanego ,  tkaniny niepalnej , nie przewodzącej prądu . Służy do mechanicznego odcinania dopływu powietrza do płonących materiałów. Świetnie sprawdza się  do gaszenia ognia w zarodku np. palącego się tłuszczu, rozlanego paliwa, oleju lub innego powierzchownego ognia na płaskim podłożu.

Podręczny sprzęt gaśniczy musi być umieszczony w miejscu, które jest łatwo dostępne i dobrze widoczne, co pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia pożarowego.