Sezon zimowy = sezon pożarów w kominach. Jak zapobiegać zagrożeniu?

Posiadanie tradycyjnego kominka jest bardzo często marzeniem właścicieli domów jednorodzinnych. Dzięki niemu mamy ciepło, a zarazem dostarcza on nam walorów wizualnych. Jego posiadanie, jednakże może wiązać się z pewnymi zagrożeniami - trzeba wiedzieć, jak postępować z dorzucaniem do kominka drewna, czyszczeniem komory spalania i innymi działaniami, aby uniknąć nieprzyjemności. W tym artykule przedstawiamy, jak zapobiegać zagrożeniu, jakim jest pożar w kominku. Sezon zimowy sprzyja podobnym sytuacjom, warto więc wiedzieć, co robić, aby ochronić się przed takimi zdarzeniami.


Przyczyny pożarów w kominkach


Nie tak rzadko pożary w kominkach mogą być konsekwencją ich nieprawidłowej budowy. Na przykład może być niezachowana odpowiednia odległość między przewodem kominowym a drewnianymi elementami konstrukcji domu. Wykonawca mógł użyć także niskiej jakości materiałów w montażu kominka, aby zaoszczędzić, co może sprzyjać również powstawaniu pożarów. Tego rodzaju zdarzeniem może skończyć się także niewłaściwa eksploatacja. Jedną z przyczyn jest na przykład stosowanie niewłaściwie dobranego opału. Ryzyko pożaru może wzrosnąć, kiedy kominek tradycyjny służy nam jednocześnie jako źródło ogrzewania w domu.


Jak uniknąć pożarów z kominka w sezonie grzewczym?


Podczas korzystania ze swojego kominka w domu, musisz trzymać się ściśle kilku ważnych zasad. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zapewnisz sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

1.Pamiętaj o sprawdzeniu dopływu powietrza – tlen jest potrzebny przede wszystkim do spalania, bierze w nim czynny udział. Przed rozpaleniem musisz koniecznie więc otworzyć i sprawdzić wszelkie otwory służące do doprowadzenia powietrza.

2.Koniecznie sprawdź drożność komina - służy on do odprowadzania dymu. Bardzo lubi się w jego wnętrzu odkładać sadza. Drożny komin zapewni efektywne i bezpieczne spalanie opału bez ryzyka, że dwutlenek węgla cofnie się do Twojego domu. Jak wiadomo CO2 powstałe w wyniku spalania może prowadzić do zatrucia.

3.Pamiętaj o regularnym czyszczeniu wkładu kominowego – za każdym razem, kiedy decydujesz się zgasić płomienie, musisz usunąć popiół oraz pozostałe resztki spalania.

4.Stosuj się rygorystycznie do zasad rozpalania – po tym jak ułożysz porcje drewna, na wierzchu umieść podpałkę (drobne ścinki drewna miękkiego). Zapomnij o używaniu podpałek w płynie lub innych.


Stosując się do tych kilku zasad (mając oczywiście pewność, że Twój kominek został wykonany solidne, z wysokiej jakości materiałów, a w jego budowie trzymano się wszystkich koniecznych standardów) możesz cieszyć bezpiecznym użytkowaniem domowego kominka.