Motywacja podczas pracy zdalnej

Wprowadzenie pracy zdalnej stanowi ogromną zmianę w życiu każdego pracownika. Jest on przeniesiony z biura, gdzie panowały pewne zasady odnośnie pracy, do swojego prywatnego domu, w którym wiele rzeczy funkcjonuje w odmienny sposób. W takiej sytuacji może nastąpić u niego spadek motywacji. Bardzo często dzieje się tak nie ze względu na lenistwo pracownika czy jego złe chęci, a jest powodowane przez czynniki zewnętrzne.

Dom – czy jest środowiskiem przyjaznym do pracy?

Człowiek nie jest automatem zaprojektowanym do wykonywania pracy. Wiele czynników może go rozpraszać i wpływać na jego motywację. Dom jest odbierany przez nasz umysł jako przyjazne miejsce, w którym odpoczywamy. Właśnie dlatego praca w takim otoczeniu może być realizowana dużo mniej efektywnie. Dzieje się tak, zwłaszcza wtedy, gdy pracownik realizuje ją przy biurku, z którego na co dzień korzysta oglądając filmy na komputerze, grając w gry lub wypoczywając w inny sposób. Taka przestrzeń będzie miejscem rozrywki, nie pracy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest zadbanie o właściwe stanowisko pracy. Najlepiej, gdy pracownik będzie miał zupełnie oddzielny kącik, który będzie wykorzystywał tylko do pracy. Może pojawić się również wiele innych problemów i rozpraszaczy. Jeśli pracownik ma małe dziecko, praca zdalna może być dużo trudniejsza do realizacji.

Relacje z pracownikami

Chcąc wprowadzić pracę zdalną warto poprzedzić ją szkoleniem lub nakreśleniem zasad jakie będą wtedy obowiązywały. Warto wprowadzić odpowiednie zasady, które pomogą zadbać nie tylko o wyniki firmy, ale także o atmosferę w pracy i zadowolenie pracownika. Pamiętajmy, że praca zdalna daje duże możliwości i może być bardzo korzystna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Wystarczy zadbać o motywację oraz zadowolenie zatrudnianych osób.